Лечение на пигментации

Пигментациите са неравномерно оцветена кожа и са често срещани. Могат да засегнат лицето, ръцете, деколтето, раменете и други зони. Ще ви разкажем как може да предотвратите появата на петна по лицето и тялото, както и какви стъпки може да предприемете, за да ги намалите след тяхната поява.

ПРИЧИНИ ЗА ПОЯВА И ВИДОВЕ ХИПЕРПИГМЕНТАЦИИ

Кафявите петна се появяват поради повишената активност на меланоцитите – клетки, произвеждащи меланин. Меланинът е биологичният пигмент, който придава цвят на кожата, косата и очите ни.

Всички фактори от външната и вътрешната среда, които стимулират активността на меланоцитите в човешкия организъм, може да се считат за причина за пигментация. Най- честите причини за пявата на хиперпигментации са УВ лъчи от естествени и изкуствени източници, хормони- прогестерони и естрогени, медикаменти – химиотерапия, антибиотици, противозачатъчни средства и др., козметични средства и парфюми – съдържащи фотосенсибилизирани съставки, системни заболявания и състояния – автоимунни, стомашночревни, недостиг на витамини и др., фотостареене – увреждане на ДНК на клетките, най-вече от UVA лъчите.

Видовете хиперпигментации включват:

  •  слънчеви петна – дължат се на излагането на кожата на слънчеви лъчи. Обикновено тяхната честота се увеличава с напредването на възрастта. Характерното място са тези части от тялото, които са най-често изложени на слънце – лице, деколте, крайници.
  • лунички – освен слънцето, което е причина за появата им, наследствеността също е фактор. Луничките представляват малки, отчетливи, светло до тъмнокафеникави петънца по кожата, без релеф.
  • постинфламаторни хиперпигментации – тъмни петмна, които остават след заздравяване на възпалителна лезия. Най- често такива петна се наблюдават при акне, екзема,след зарастване на рани и т.н.
  • мелазма – тъмни петна, които могат да с появят по време на бременност, излагане на слънце, хормонални нарушения, при прием на контрацептиви.
  • хиперпигментации индуцирани от медикаменти – някои лекартсва могат да предизвикат появата на пигментации- химиотерапия, антибиотици, противозачатъчни средства и др.
  • хиперпигментации индуцирани от фотосенсибилизиращи съставки – при излагане на слънце, някои растителни масла, парфюми или медикаменти, предизвикват появата на тъмни петна по кожата.

Лечение

Предпазвайте се от слънцето

Ежедневно използвайте слънцезащитни продукти. Слънцезащитният крем е от съществено значение за дългосрочното подобрение при кожа с хиперпигментации и за предотвратяване появата на нови петна. Ограничаването на времето, което прекарвате на слънце, също ще спомогне за намаляване на кафяви петна по кожата. Опитвайте се да избягвате слънцето в часовете с най-голяма интензивност и носете защитно облекло, включително шапка и очила, когато е възможно.

Избелващи продукти

Съществуват продукти, които изсветляват тъмните петна и изравняват тона на кожата. Това са азелаинова киселина; аскорбинова киселина (витамин С); ретинол; ниацинамид (витамин В3) и др.

Кои процедури повлияват успешно хиперпигментациите?

Ключът за успешното лечение на хиперпигментациите е правилната диагноза. Ако имате притеснения, свързани с петна по лицето и тялото, потърсете лекар дерматолог.

Терапия с IPL е сред най-често прилаганите процедури в дерматологията. IPL Lumenis Stellar M22 се използва успешно за премахване на пигментни петна и дифузна хиперпигментация на кожата като дава възможност за оптимално персонализиране.
Използва се при повърхностни хиперпигментни петна, появили се под влияние на УВ-лъчите на слънцето, както и за намаляване и заличаване на луникчи, лентиго и други хиперпигментни образувания.

Премахване на пигментации

Лазерна терапия PHOTOFRACTIONAL™ се справя с ранните признаци на стареене и осигурява забележими резултати, свързани с пигментацията, възрастовите/слънчевите петна, фините линии и цялостния вид на кожата.

Фотофракционно подмладяване Lumenis Stellar M22

Leave a Reply