Мезотерапия

mesotherapy
Мезотерапията е съвременен терапевтичен метод, който се използва в естетичната дерматология за подобряване вида и функцията на кожата и косата. Чрез тази техника в повърхностните или по-дълбоки слоеве на кожата се въвеждат лекарствени и козметични вещества, с което се постига въздействие върху различните клетъчни структури. Използват се за цялостно освежаване на кожата на лицето, намаляване на фини линии и бръчки, свиване на разширени пори, намаляване на пигментациите, намаляване на целулита и подкожните мастни натрупвания, за сгъстяване на косата.

Какво представлява мезотерапията?

Мезотерапията е метод, при който чрез серия от микроинжекции в кожата се въвеждат различни коктейли от вещества с доказано биологично активно въздействие.

Какви са видовете мезотерапии?

Съществуват различни видове мезотерапия. Най-общо мезотерапевтичните процедури се различават по резултата, който целим да постигнем. Най-често използвани са подмладяващите – стягаща, хидратираща, ревитализираща, антиоксидантна мезотерапия. Всички те са насочени към намаляване на видимите белези на стареене на кожата. Съществуват и други терапии, каквато е например изсветляващата терапия, терапия за стрии и белези и др.
Мезотерапията често се използва като самостоятелен метод срещу стареенето на кожата, но е възможно да се използва в съчетание с различни други анти-ейдж техники – лазерно подмладяване, IPL-терапия, химичен пилинг, ботулинов токсин, филъри и др. Мезотерапията е терапевтична методика, която е подходяща и за летните месеци на годината. Както всеки друг метод и този има и възможни нежелани ефекти. На местата на убождането е възможно да се появят синини, които обичайно преминават за срок от 2 до 10 дни. Други нежелани ефекти са зачервяването и леката оточност в третираната зона, сърбеж, парене, чувство на натъртено, които изчезват в рамките на няколко часа до 4-5 дни.
Противопоказания за мезотерапия.
Мезотерапия не се прави при установяване на различни вирусни, бактериални и гъбични заболявания на мястото на третиране или в съседните зони на кожата. При различни заболявания на имунната система и вътрешните органи трябва да се прецени внимателно риска за осъществяване на процедурата. Мезотерапия не се осъществява при бременност и в периода на кърмене. Желателно е терапията да се отложи при общо неразположение и боледуване.

Броят на процедурите се определя от типа на третирания проблем и неговата тежест, като той може да варира от 3 до 10 терапии през интервал от 1 до 2 седмици. Продължителността на една терапия е около 20-30 мин. и не изисква специална подготовка и възстановяване. В зависимост от третирания проблем се провеждат 1 или 2 серии от процедури през годината, които се последват от поддържащи терапии през 1, 2 или 3 месеца.

Трайността на ефекта зависи от начина на живот на пациента и стила му на живот. Максимално добър и продължителен ефект се постига при съобразяване на процедурите с общия стил на живот – спазване на здравословно хранене, активно спортуване и избягване излагането на действието на слънчевите лъчи.
Подготовка преди процедурата
Преди процедурата върху третираната област се нанася обезболяващ крем. Неговия ефект настъпва за период от 15-30 минути, след което мезотерапията може да се осъществи при значително намалена болезненост на инжектирането.
Възстановяване
на момента
Сезон
всички
Възраст
20+
Времетраене
20-30 мин